DOMOV   PREDGOVOR1. UVOD V ASOCIATIVNE NEVRONSKE MREŽE2. RAZPOZNAVANJE IN SPOMIN3. OBRAVNAVA DUŠEVNOSTI S STALIŠČA NEVRONSKIH MREŽ4. HIERARHIČNE STRUKTURE VZORCEV5. SISTEMSKA KOGNITIVNA NEVROZNANOST6. NEVROPSIHOLOGIJA DUŠEVNOSTI IN KOGNICIJE7. HOLISTIČNA DINAMIKA KOMPLEKSNIH SISTEMOV: UVOD V PROCESUALNO OZADJE ZAVESTI  
8. METODOLOŠKE OSNOVE PREUČEVANJA KOGNICIJE IN ZAVESTI9. KOGNITIVNE IN NEVROZNANSTVENE TEORIJE ZAVESTI10. SPLOŠNO O NARAVI ZAVESTI11. TEORIJE O FIZIKALNIH OSNOVAH ZAVESTI12. PREGLED VPRAŠANJ IN ODGOVOROV NATURALISTIČNEGA PREUČEVANJA ZAVESTI13. ZAVEST IZHAJA IZ KIBERNETIKE DRUGEGA REDA, VENDAR JO PRESEGA14. FENOMENALNA ZAVEST IN KVALIJE15. FENOMENOLOGIJA DUHOVNIH STANJ ZAVESTI O AVTORJU

 

 


O AVTORJU

Od rojstva 29. 10. 1969 je živel v Vuzenici; nato je končal srednjo naravoslovno-matematično šolo na Ravnah na Koroškem. Diplomiral je leta 1993 na Oddelku za fiziko Fakultete za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani z delom "Raziskave asociativnih nevronskih mrež s fizikalnega vidika" , ki je vključevala računalniške simulacije in tehniške aplikacije.

Nadaljeval je z multidisciplinarnim podiplomskim študijem kognitivnih znanosti v okviru Oddelka za filozofijo Filozofske fakultete v Ljubljani. V tem okviru je leta 1994 en semester študiral nevronske mreže in kognitivne znanosti na University of London, in sicer na Royal Holloway College (Oddelek za računalništvo, Oddelek za psihologijo) in na King's College (Center za nevronske mreže). Od poletja 1994 do začetka 1999 je delal kot mladi raziskovalec-asistent na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, v Laboratoriju za molekularno modeliranje in NMR, kjer je računalniško simuliral nevronske mreže. Hkrati je podiplomsko študiral tudi fiziko na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Magistriral je leta 1998 s kognitivnoznanstveno temo "Nevronske mreže kot modeli duševnih procesov (Paralelizem modelov nevro-kvantnih mrež in modelov kognicije ter zavesti)". Vzporedno je na Kemijskem inštitutu za magistrsko delo iz fizike računalniško modeliral tridimenzionalne strukture proteinov z nevronskimi mrežami.

Od leta 1995 se je ukvarjal tudi z organizacijo in razvojem kognitivnih znanosti. Pripravil je ustanovitev društva z okoli sto akademskimi člani in (so)organiziral konference o kognitivnih znanostih (doslej pet).

Jeseni 1998 je tri mesece raziskovalno delal v ZDA – na Oddelku za matematiko Eastern Illinois University in na Oddelkih za fiziko, matematiko in računalništvo University of Hartford (CT), na področju kvantnih asociativnih mrež. Soorganiziral je dve konferenci v ZDA. Prva je bila posvečena zavesti; v okviru druge ("Computational Intelligence and Neuroscience '98") pa je organiziral podkonferenco o nevro-kvantnem informacijskem procesiranju, prvo te vrste v svetu, ki ji sedaj sledijo mnoge v raznih državah. Kvantne asociativne mreže, izpeljane iz asociativnih nevronskih mrež, so njegovo ožje raziskovalno področje in (po besedah nekaj tujih profesorjev) "pionirski prispevek", ki je bil v Belgiji tudi nagrajen.

Leta 1999 se je posvetil pripravi doktorske disertacije o obdelavi vidnih vzorcev v možganih pod mentorstvom vodilnega kognitivnega nevroznanstvenika Karla Pribrama (Univ. Stanford in Radford, ZDA) in prof. Janka Muska. Dela kot mladi raziskovalec-asistent na BIONu, Inštitutu za bioelektromagnetiko in novo biologijo v Ljubljani. Zvečer predava na Visoki strokovni šoli slikarstva, in sicer vidno zaznavanje, zavest in izbrana poglavja iz naravoslovja in humanizma. Veliko je objavljal (okoli 25 znanstvenih člankov), tudi v SCI-revijah, in bil vabljen predavatelj na mnogih simpozijih. Med drugim je član uredniškega odbora Noetic Journala (ZDA) in nekaj znanstvenih združenj, vključno z Association for the Scientific Study of Consciousness.

Podrobnosti najdete na spletu: http://www.bion.si/mitja.htm


NAZAJ na prejšnje poglavje NA ZAČETEK tega poglavja