NASLOV

Knjiga smiselno nadgrajuje prvo knjigo Mitje Peruša "Vse v enem, eno v vsem" (izšla pri DZS, 1995) z obširno multidisciplinarno obravnavo zavesti, kot se je uveljavila v zadnjih letih. To je sploh prva knjiga na Slovenskem, ki sistematično zaobjema multidisciplinarna znanstvena raziskovanja zavesti in njihove končne ali začasne odgovore ter špekulacije glede tega vprašanja. Poleg teorij in hipotez o zavesti avtor podaja pregled novejših fizikalnih in nevrobioloških teorij o ozadju duševnih procesov in zavesti, pregled razvoja kognitivnih znanosti in novosti o modeliranju mišljenja. Osnova za knjigo je avtorjevo magistrsko delo Nevronske mreže kot modeli duševnih procesov (Paralelizem nevro-kvantnih mrež in modelov kognicije ter zavesti). Posamezni elementi besedila so bili predhodno objavljeni v nekaj slovenskih strokovnih časopisih in zbornikih (glejte bibliografijo v knjigi), vendar so šele tukaj povezani v celoto.

Odločitvi o spletni različici knjige je botrovalo dejstvo, da knjiga v primeru običajne izdaje najbrž ne bi bila deležna ustrezne subvencije državnih institucij, ki bi edina lahko upravičila tržno smotrnost izdaje take knjige – pri nakladi, primerni za ožji, znanstveni in strokovni krog bralcev. Avtor Mitja Peruš se je velikodušno odpovedal svojemu honorarju, saj bi že tiskarski stroški take naklade predstavljali ne ravno zanemarljiv dejavnik.

Zato smo se domislili rešitve, ki se zdi idealna: knjiga bo izšla izključno v spletu (on-line), kot prva tovrstna pri Založništvu literature DZS; z možnostjo predogleda in tudi prenosa na osebni računalnik ter tiskanja na domačem tiskalniku. S tem se s praktičnega vidika izognemo materialnim stroškom izdelave in opreme, tiska, distribucije, logistike ipd., po drugi strani pa lahko spletna knjiga vendarle najde pot do bistveno večjega števila bralcev (že zato, ker je na voljo zastonj), kot bi to lahko bila katerakoli druga knjiga. To je hkrati tudi naš najpomembnejši cilj. Knjiga je pravzaprav objavljena v znak dobre volje – morda kot znanilka začetka elektronskega založništva v Sloveniji oz. kot dokaz, da o tem pri nas aktivno razmišljamo. Avtorju in založbi predstavlja pozitivno referenco za prihodnost.

Nenazadnje moram tudi omeniti, da se je podjetna zasebna založba SATJAM iz Maribora naknadno, v formalnem dogovoru z avtorjem in Založništvom literature DZS, odločila knjigo natisniti. Za vse tiste bralce, ki si želijo knjigo kljub vsemu kupiti v knjigarni, vezano in ustrezno opremljeno.

Z našo, spletno različico knjige Biomreže, mišljenje in zavest, pri DZS ne želimo prikazovati in dokazovati, da v času elektronskih medijev tiskana knjiga nima več svetle prihodnosti – ravno nasprotno: na vse mogoče načine, tudi prek interneta, želimo pospremiti in promovirati bodočnost dobre tiskane knjige.

Ljubljana, 5. 7. 2000


Dimitrij Pucer, urednik


Kakšen zapis (format) je PDF in katere prednosti ima?

Portable Document Format (PDF) je uveljavljeni in priznani standard za elektronsko distribucijo založniškega gradiva. PDF je univerzalni datotečni format, ki v dokumentu vedno do potankosti natančno ohrani tipografske posebnosti (fonti, stili), formatiranje, barve in grafične elemente kateregakoli izvornega dokumenta; ne glede na aplikacijo ali operacijski sistem, v katerem je ta dokument nastal ali tudi v katerem ga pregledujemo in beremo. Datoteke PDF so razmeroma majhne (ker uporabljajo kompresijo podatkov), lahko jih elektronsko pošiljamo, pregledujemo, po njih iščemo in jih tiskamo natanko tako, kot je bilo sprva zamišljeno. Vse, kar potrebujemo, je program, ki tak zapis pozna; denimo Adobe® Acrobat Reader, ki je za uporabnike na voljo zastonj. Format PDF je trenutno najboljša izbira za elektronsko izmenjavo dokumentov, ker uspešno rešuje vse težave, ki so sicer najpogostejše pri elektronski distribuciji založniških projektov. Dokument PDF lahko pregledujemo na računalniškem zaslonu, lahko ga objavimo v spletu, natisnemo na katerikoli tiskalniški napravi ali celo reproduciramo na film za klasični offset tisk.

Pogosta težava
Prejemnik ne more odpreti datoteke, ker nima ustrezne aplikacije, v kateri je ta dokument nastal.

PDF rešitev
Kdorkoli in kjerkoli lahko odpre in pregleduje datoteko PDF; vse, kar potrebuje, je zastonjski program Adobe® Acrobat Reader.

Pogosta težava
Formatiranje, oblika, fonti in slike se izgubijo ali spremenijo, zaradi drugačnega operacijskega sistema, programske in strojne opreme ali neskladnosti različic.

PDF rešitev
Dokumenti PDF vedno ostanejo enaki izvirniku, ne glede na fonte, programsko opremo, operacijski sistem ali celo tip in vrsto strojne opreme.

Pogosta težava
Dokument se ne natisne pravilno, zaradi omejitev in nastavitev programske opreme ali tiskalnika.

PDF rešitev
Dokumenti PDF se vedno natisnejo tako, kot morajo izgledati, ne glede na vrsto tiskalnika in računalniške opreme.


Zakaj dve različici (HTML ter PDF) in katera je boljša?

Naša in avtorjeva želja je bila predvsem ta, da ponudimo bralcem knjigo v največji možni kakovosti, pa tudi oblikovno in funkcionalno pregledno ter razumljivo. Zato ima vsaka od njiju določen namen ter svoje prednosti in pomanjkljivosti. Za katero se boste odločili, je tako odvisno od vas; naš predlog pa je naslednji: najprej si oglejte knjigo v HTML različici (tako, da kliknete sliko na začetku prejšnje strani) in če ugotovite, da vas vsebinsko knjiga zanima, si prenesite PDF različico ter jo natisnite na domačem tiskalniku.

HTML

Prednosti
Razmeroma hitra, interaktivna predstavitev, možnost iskanja ter kopiranja besedila ipd; možnost uporabe najnovejših spletnih standardov za prikaz in uporabo spletnih strani; manjše datoteke kot pri PDF zapisu.

Pomanjkljivosti
Videz in delovanje sta odvisna od vrste in različice spletnega brskalnika ter operacijskega sistema, zahtev strojne in programske opreme ipd; manj kakovostna grafika in besedilo kot tisto na papirju.

PDF

Prednosti
Zelo kakovostna izvedba ter izpis; možnost ogleda (tudi) na zaslonu, iskanja besed, kopiranja besedila ipd.; univerzalen zapis, vedno in povsod ohrani enak videz.

Pomanjkljivosti
Ni interaktivna, zahteva program, ki bere zapis PDF (recimo Adobe® Acrobat Reader); besedilo je predhodno treba prenesti iz spleta; datoteke so večinoma večje kot pri HTML zapisu, zato je prenos počasnejši.


NAZAJ NA PRVO STRAN